کد خبر:83970 تاریخ انتشار : 1396/7/6-11:10:55
​یادداشت؛
همه‌پرسی در عراق؛ خطرآفرینی برای اسلام
روح‌ا... کیخواه‌نژاد نوشت: برگزاری همه پرسی در کردستان عراق به ضرر همه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه خواهد بود.
لینک کوتاه http://sb.bso.ir/id/83970
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از سیستان و بلوچستان، روح‌ا... کیخواه‌نژاد، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد زاهدان طی یادداشتی نوشت:
 
برنامه انگلیس وکشورهای سلطه گر جهان و منطقه برای کنترل منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) تجزیه و کوچک کردن و جدایی طلبی اقوام گوناگون منطقه است تا به این شکل بتوانند کنترل حاکمیت مرکزی و دولت های مرکزی را بر اقوام مختلف کم رنگ و طبق نگاه و اهداف مستعمرگرانه خویش آنان را کنترل کنند.
 
به عنوان مثال، یکی از اهداف و چشم اندازهای دولت بریتانیا در مورد ایجاد هرج و مرج ها، جدایی و پراکندگی اقوام (کرد، ترک، عرب، بلوچ و ...) در کشورهای منطقه است تا در زمان مناسب با فضاسازی رسانه ای و جهانی ندای تجزیه طلبی و استقلال طلبی و سهم خواهی اقوام را سر دهند و از طریق حکام محلی خودفروخته باعث تجزیه آن بخش از حاکمیت مرکزی شوند.
 
نگاهی به تاریخ، گوشه ای از این تجزیه طلبی‌ها برای از بین بردن انقلاب را که با بصیرت و همدلی مردمان و اقوام ایران در زیر سایه و حول محوریت امام(ره) خنثی شد عیان می‌کند: قیام فریب خوردگان خلق کرد در کردستان، خلق بلوچ در سیستان و بلوچستان، خلق عرب در اهواز و ترکمن‌ها در بندر ترکمن گوشه ای از برنامه های دشمن برای تجزیه و فروپاشی دولت مرکزی ایران بود.
 
امروز نیز برگزاری همه پرسی در کردستان عراق به ضرر همه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه خواهد بود.
بزرگترین خطر، آماده شدن منطقه برای گرفتن الگویی جهت تجزیه سایر مناطق و اقوام چه در ایران و چه در سایر کشورهاست؛ ممکن است کردهای مغرض و معاند به تحریک مردم و اقوام دیگر بپردازند و در ایالت های سه گانه کردستان ایران و عراق و ترکیه ناامنی پیش آید.
 
دیدگاه بعدی در خصوص این تجزیه طلبی، تکه تکه شدن حاکمیت دولت مرکزی عراق و به تبع آن شاید تجزیه سایر مناطق از طریق همه پرسی است؛ همچنین وحدت و همدلی که در اثناء درگیری های عراق که در مقابل دشمنی واحد به نام داعش شکل گرفته بود به فروپاشی بین نیروهای پیشمرگ کرد و نیروهای عراقی می‌انجامد و خود باعث کم شدن سرعت مبارزه با داعش می‌شود.
 
مهمترین و آخرین نکته، دلدادگی حزب دموکرات و حزب حاکمه مسعود بارزانی در کردستان عراق به نمونه و الگو گرفتن و حمایت های دشمن یک جهان اسلام یعنی رژیم اسرائیل است که باعث به وجود آمدن یک اسرائیل دیگر در وسط محور مقاومت خواهد شد؛ شواهد این چند روزه در تجمعات و تظاهرات مردم شهرهای سلیمانیه و اربیل حاکی از حضور پررنگ اسرائیل در فعالیت و حمایت از بارزانی و کردستان عراق است.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: